niedziela, 13 stycznia 2013

Ogrody japońskie


Ogrody japońskie to niesamowite kompozycje, które mają za zadanie odwzorować w sposób symboliczny przyrodę. Wszystko to opiera się na sztywnych zasadach, uformowanych dawno temu.  Najstarszy ogród pochodzi z okresu Heian (794- 1185 r. n.e.).


Ogród w stylu japońskim ma za zadanie naśladować przyrodę, przy jednoczesnym  nie niszczeniu natury. Pielęgnujemy go w taki sposób, aby działalność człowieka nie była, aż tak widoczna. Wszystko to ma spowodować, że w tym ogrodzie będziemy się relaksować, odpoczywać w wolne dni. Kompozycja nawiązuje do tradycji ukazującej tajemniczość, prostotę, nieregularność, minimalizm.


Nieodzownym elementem w ogrodzie jest woda, która daje życie i ruch w ogrodzie. Oczka wodne musza być o nieregularnych kształtach, ponieważ symbolizują brzegi mórz. Można je zastąpić nieregularna plamą żwiru. Wymagany jest także kamień, który symbolizuje niezmienność i trwałość przyrody. Ważne jest, aby te głazy miał ten sama kolor, fakturę oraz formę. Ogród można udekorować kamiennymi latarniami oraz ścieżką z pojedynczych kamieni. Jeżeli chodzi o roślinność to dominuje w niej kolor zielony. Mogą też wystąpić kolory w odcieniach brązu, szarości, które symbolizują ziemie, co jedna człowieka z naturą. Kwiaty w ogrodzie mają stanowić pojedyncze akcenty. Najczęstszymi roślinami w ogrodzie są:
- sosna
-magnolie,
-azalie japońskie,
-wiśnie,
-peonie,
-klon palmowe.


Jest wiele rodzajów ogrodu japońskiego. Jednakże wszystkie mają wspólne cechy takie jak: harmonia, prostota, elegancja oraz asymetria. Dwa podstawowe ogrody:
- TSUKIYAMA z małymi pagórkami, kamieniami symbolizującymi góry, stawami naśladującymi morza i jeziora -KARESANSUI – styl suchego ogrodu ze żwirem przedstawiającym wodę, głazami wyobrażającymi wyspy i grabionym piaskiem imitującym uderzające w nie fale.Ogrody japońskie w Polsce:


-ogród japoński IBUKI w Janowicach koło Bielska-Białej
-prywatny (dostępny do zwiedzania) ogród japoński w Jarkowie koło Kudowy Zdroju
-Ogród Japoński we Wrocławiu
-ogród japoński jest też częścią Łódzkiego Ogrodu BotanicznegoChcesz wiedzieć więcej na temat ogrodów japońskich zapraszam na następujące strony:Ogród japoński w programie "Maja w ogrodzie"Źródło zdjęć: 

 http://3.bp.blogspot.com/_1-abRMk0vnI/TTXfoeYdnNI/AAAAAAAAAA0/yEup-n5M9QY/s1600/5581777.jpg
 http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/2d/Komyoji_Kamakura_Karesansui_2.jpg
 http://jepang.panduanwisata.com/files/2012/05/taman-karensasui2.jpg
 http://www.thebreeze.co.nz/Portals/0/content/Tsukiyama-garden.jpg
 http://4.bp.blogspot.com/-bv6zwGro_M4/To6yHxjwhXI/AAAAAAAAAQE/TlvuVBah1c8/s1600/clingendael.jpg
 http://www.la-wild.de/Neue_Dateien/japanischer-garten-2.gif
 http://www.asiawelcome.com/Images/Gardens/Japanese_Gardens_1694mw.jpg
 http://www.businessballs.com/images/garden_pics/japanese_garden5.jpg
 http://www.merinews.com/upload/thumbimage/1310731739388_Japanese%20Gardens.jpg
 http://www.sandiegoamysflowers.com/wp-content/uploads/2012/07/japanese-wallpapers-3.jpg
 http://kawaiikakkoiisugoi.com/wp-content/uploads/2010/02/japanese-garden.jpg
 http://1.bp.blogspot.com/_qrNR5aHBFfI/TJjw3bGNtEI/AAAAAAAAB_M/57Ppy_1C73o/s1600/P1040196.JPG

1 komentarz: