niedziela, 28 października 2012

Święto O - Bon


         

   W Japonii w dniach 13-16 sierpnia odbywa się święto O-Bon (jap. Matsuri Bon, czyli Święto latarni). Podczas, którego oddaje się cześć przodkom, jest to odpowiedniki Święta Zmarłych. Według wierzeń w czasie O-Bon duchy zmarłych pojawiają się na ziemi, aby spotkać swoich krewnych. 
 
 
Papierowe latarnie zawieszane przed domem przez Japończyków

Obchody 

Podczas święta Japończycy przed wejściem do domu zapalają papierowe latarnie (jap. mukaebi - ognie powitalne), aby ich zmarli mogli trafić do nich. Ponadto przygotowują ołtarze, a  na nich owoce, kwiaty.  W wielu miastach odbywają się z tej okazji festiwale z tradycyjnym tańcem Bon- odori. W ostatni dzień nad wodą puszczane są papierowe lampiony (jap. okuribi - ognie pożegnalne) , które mają pomóc duszą zmarłych trafić do świata zmarłych (jap. Toro Nagashi). Połączone jest to z pokazem sztucznych ogni.
  
Papierowe lampiony puszczane na wodzie

Na koniec trochę historii…

Święto ma prawie 500 lat. Słowo Bon, a właściwie urabon pochodzi od słowa ullambana, oznaczający powieszenie głową w dół. Święto przyszło do Japonii z Chin. Według legendy jeden z uczniów Buddy  Maha Maudgalyayana zobaczył swoją zamarłą matkę. Była ona powieszona głowa w dół w Królestwie Głodnych Duchów. Była to kara za samolubne postępowanie na ziemi.  Maha udał się do Buddy, a ten kazał mu złożyć ofiarę u mnichów, w postaci owoców i napojów. Maha złożył ofiarę, co spowodowało uwolnienie matki. Z radości zaczął tańczyć i od tego właśnie pochodzi taniec Bon- odori.

Tradycyjny taniec Bon-odori

W filmach pokaz tradycyjnego tańca:


Na filmie Japończycy puszczają papierowe lampiony na wodzie

Źródło zdjęć i filmów: 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz