niedziela, 13 stycznia 2013

Ogrody japońskie


Ogrody japońskie to niesamowite kompozycje, które mają za zadanie odwzorować w sposób symboliczny przyrodę. Wszystko to opiera się na sztywnych zasadach, uformowanych dawno temu.  Najstarszy ogród pochodzi z okresu Heian (794- 1185 r. n.e.).


Ogród w stylu japońskim ma za zadanie naśladować przyrodę, przy jednoczesnym  nie niszczeniu natury. Pielęgnujemy go w taki sposób, aby działalność człowieka nie była, aż tak widoczna. Wszystko to ma spowodować, że w tym ogrodzie będziemy się relaksować, odpoczywać w wolne dni. Kompozycja nawiązuje do tradycji ukazującej tajemniczość, prostotę, nieregularność, minimalizm.


Nieodzownym elementem w ogrodzie jest woda, która daje życie i ruch w ogrodzie. Oczka wodne musza być o nieregularnych kształtach, ponieważ symbolizują brzegi mórz. Można je zastąpić nieregularna plamą żwiru. Wymagany jest także kamień, który symbolizuje niezmienność i trwałość przyrody. Ważne jest, aby te głazy miał ten sama kolor, fakturę oraz formę. Ogród można udekorować kamiennymi latarniami oraz ścieżką z pojedynczych kamieni. Jeżeli chodzi o roślinność to dominuje w niej kolor zielony. Mogą też wystąpić kolory w odcieniach brązu, szarości, które symbolizują ziemie, co jedna człowieka z naturą. Kwiaty w ogrodzie mają stanowić pojedyncze akcenty. Najczęstszymi roślinami w ogrodzie są:
- sosna
-magnolie,
-azalie japońskie,
-wiśnie,
-peonie,
-klon palmowe.


Jest wiele rodzajów ogrodu japońskiego. Jednakże wszystkie mają wspólne cechy takie jak: harmonia, prostota, elegancja oraz asymetria. Dwa podstawowe ogrody:
- TSUKIYAMA z małymi pagórkami, kamieniami symbolizującymi góry, stawami naśladującymi morza i jeziora 



-KARESANSUI – styl suchego ogrodu ze żwirem przedstawiającym wodę, głazami wyobrażającymi wyspy i grabionym piaskiem imitującym uderzające w nie fale.



Ogrody japońskie w Polsce:


-ogród japoński IBUKI w Janowicach koło Bielska-Białej
-prywatny (dostępny do zwiedzania) ogród japoński w Jarkowie koło Kudowy Zdroju
-Ogród Japoński we Wrocławiu
-ogród japoński jest też częścią Łódzkiego Ogrodu Botanicznego



Chcesz wiedzieć więcej na temat ogrodów japońskich zapraszam na następujące strony:



Ogród japoński w programie "Maja w ogrodzie"



Źródło zdjęć: 

 http://3.bp.blogspot.com/_1-abRMk0vnI/TTXfoeYdnNI/AAAAAAAAAA0/yEup-n5M9QY/s1600/5581777.jpg
 http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/2d/Komyoji_Kamakura_Karesansui_2.jpg
 http://jepang.panduanwisata.com/files/2012/05/taman-karensasui2.jpg
 http://www.thebreeze.co.nz/Portals/0/content/Tsukiyama-garden.jpg
 https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiQ9GaxFvXDnbhatzjqJKffsbXD7SpZ-mwvrBumeIheaq-wrz9VRnsyz3RqLv1xnrtTF3ruYwk88JXri1_Wdtjc2SAZkgSckOUIqssX9DDT7CfAQktCmXymf5Gs0AOlgrs0oW5nrPjg4xs/s1600/clingendael.jpg
 http://www.la-wild.de/Neue_Dateien/japanischer-garten-2.gif
 http://www.asiawelcome.com/Images/Gardens/Japanese_Gardens_1694mw.jpg
 http://www.businessballs.com/images/garden_pics/japanese_garden5.jpg
 http://www.merinews.com/upload/thumbimage/1310731739388_Japanese%20Gardens.jpg
 http://www.sandiegoamysflowers.com/wp-content/uploads/2012/07/japanese-wallpapers-3.jpg
 http://kawaiikakkoiisugoi.com/wp-content/uploads/2010/02/japanese-garden.jpg
 https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjLoj2PMT6ecnLVskvv2Ntkj0jJLbRQmpPr039IXJhLV3q05CdwxALHDa8iANrC20vAKbjwPXeGGmTZpAJsLw-MNY5VjmwRod68JqfYIkJehAO0eVzx9tLeuMxmuoRWW-bjZJ-GJ10xwGde/s1600/P1040196.JPG

czwartek, 3 stycznia 2013

Święta w Japonii




Święta Bożego Narodzenia w Japonii są powszechnie obchodzone, ale nie mają ono zabarwienia religijnego. Większość traktuje to święto jako odmianę walentynek. Brak znajomości religijnego znaczenia tych świat nikomu nie przeszkadza. Od połowy grudnia w Japonii wszystkie sklepy, restauracje, hotele dekoruje się w świąteczne ozdoby: lampki, mikołajki, aniołki, sosnowe stroiki i wiele innych. 



Święto Bożego Narodzenia rzadziej obchodzi się w gronie rodziny, jeżeli w rodzinie są dzieci to tylko wtedy świętuje się z bliskimi.  Jednakże 24 grudnia nie jest w Japonii dniem wolnym, więc przygotowania do świat są raczej w biegu. Na święta kupuje się kurisumasukeiki, czyli ciasto świąteczne, kurczaka i prezenty dla dzieci. Wszystko zjada się wieczorem podczas wigilijnej kolacji i na tym kończy się świętowanie. 


  Ciasto świąteczne
Święta obchodzą raczej ludzie młodzi, to oni kupuj prezenty, spożywają uroczysta kolacje w restauracji, jednym słowem napędzają tą komercyjna machinę świat. Jak już pisałam dla Japończyków jest to odmiana święta zakochanych. Zapewne powoduje to atmosfera tych świąt: pełno świec, prezenty, zapach świerku. 24 grudnia zarezerwowany jest więc dla par. Chłopcy pragną zrobić dobre wrażenie na ukochanej dziewczynie po przez zakup drogiego prezentu, zazwyczaj biżuterii, drogiego ubrania oraz zaproszenie na kolacje.

Wigilijna kolacja dla młodych Japończyków to dobra okazja na wyznanie uczuć oraz na oświadczenie się ukochanej osobie.  Wtedy to wszystkie restauracje w Japonii są zatoczone.  

Podsumowując: Wigilia dla Japończyków jest ważnym dniem, traktuje się go jako przełom w życiu uczuciowym. Każdy ma nadzieje, że ten dzień spowoduje zbliżenie się do ukochanej osoby.


                 Jingle Bells po japońsku

święta w Japonii
 
Źródło zdjęć: 
 http://i163.photobucket.com/albums/t287/mazursan/1-8.jpg
http://creativa.amu.edu.pl/wp-content/uploads/2012/12/IMG_toyota_kurisumasu_keki.png
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjVwraPMv_php1w7y3fi_pVfZEpBQrHrw4756JRU0MQKTnwFrP07jMb9lIKXBYztupe2g0H9RLEGZQsyIsLj9I73XCbe7CAJwu6O4Fm1YmQAQdtsX7YFi4ElO6JuWXJi-6XksfoHCvHknvu/s1600/main.jpg